Yeni Fırat Üdy Ody Kursları

22.10.2019 21:00

Yeni Fırat Farkıyla Üst Düzey Yönetici ve Orta Düzey Yönetici Sınavları Cizre'de

Taşımacılık Sektöründe Yönetici Olmak istiyorsanız Profesyonel ve Akademik Eğitim Kadromuzla Sizleri Kursumuza Bir Kahve içmenizi Bekliyoruz.
Sınavlarda Yüksek Başarı Akademisyen ve Konusunda Uzman Eğitim Kadromuzla Halkımızın Hizmetindeyiz.
Uzaklara Gitmenize Gerek Yok Yanı Başınızdayız.

ÜDY-ODY Online Test İçin  TIKLA


İnstagram Sayfamızı Takip Etmeyi UnutmayınızTıkla

Yeni Fırat ÜDY ODY Kursları İletişim:
0486 616 6695
0542 738 8000

Kayıt için Gerekli Evraklar

2 Adet Fotoğraf

Öğrenim Belgesi

Kimlik Fotokopisi
ÜDY ve ODY Nedir? Ne işe yarar..


 Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet göstermekte olan bir gerçek veya tüzel kişiliği temsil ve ilzam ederek ve bunların tamamını fiilen sevk ve idare ederek sürekli ve etkin bir şekilde yöneten Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür, Genel Koordinatör, Genel Sekreter ve benzeri pozisyonda veya bu unvanlarla istihdam edilen kişileri ifade etmektedir.

Yetki Belgesi B olan Uluslararası Yolcu Taşımacılığı faaliyeti yapan firmadan UlaştırmaBakanlığı tarafından hem ODY hem ÜDY belgesi istenir.

Yurt İçi Taşımacılık yapan firmadan sadece ODY belgesi istenmektedir. 

ÜDY ve ODY Belgeli Personel İstihdam Etme Zorunluluğu

30 Haziran 2010 Tarihinden İtibaren Yürürlükte Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin “Yetki Belgesi Sahiplerinin Yükümlülüğü” başlıklı 43 üncü maddesinin 15’nci fıkrası; “Yetki belgesi sahipleri, ilk yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren 6 ay içinde, mesleki yeterlilikle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmek ve faaliyetleri süresince muhafaza etmekle yükümlüdürler.

Buna göre; Mevcut (eski) yetki belgesi sahibi firmalar ÜDY veya ODY türü Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip kişileri faaliyetleri süresince istihdam etmekle yükümlüdür. Yetki belgesini yeni almış firmalarda 6 ay içinde yükümlüklerini yerine getirmek ve eski yetki belgeli firmalarda olduğu gibi faaliyetleri süresince bu kişileri istihdam etmekle yükümlüdürler. 

"B1,C2,D1,L1,L2,M2,M3,N2,P2,R1,R2 ve T1 türü yetki belgesi kapsamında faaliyette bulunanlarda, gösterecekleri faaliyet alanlarına uygun en az bir üst düzey yönetici (ÜDY türü mesleki yeterlilik belgesini ) ve bir orta düzey yönetici (ODY türü mesleki yeterlilik belgesi), istihdam edilmesi gerekmektedir."

B1,C2,D1,L1,L2,M2,M3,N2,P2,R1,R2 ve T1 türü yetki belgesi kapsamında faaliyette bulunanlarda, gösterecekleri faaliyet alanlarına uygun en az bir üst düzey yönetici(ÜDY türü mesleki yeterlilik belgesin) ve bir orta düzey yönetici(ODY türü mesleki yeterlilik belgesi),

A1,A2,A3,B2,C3,D2,K3,M1,N1,P1,T2 ve T3 türü yetki belgesi kapsamında faaliyette bulunanlarda, gösterecekleri faaliyet alanlarına göre en az bir orta düzey yönetici (ODY türü mesleki yeterlilik belgesi),

 
Üst Düzey Yönetici Belgesi Alan Yöneticilerin Alacağı Unvanları;

Yönetim kurulu başkanı, Yönetim kurulu üyesi, Genel müdür, Genel koordinatör, Genel sekreter

Üst Düzey Yönetici Belgesi Nedir?

Ticari maksatla eşya, kargo ya da yolcu taşımacılığı yapmak amacıyla Ulaştırma Bakanlığından yetki almış olan işletmeler sürekli olarak bir yönetici istihdam etmekle mükelleftirler. Üdy belgesi ÜDY1, ÜDY2, ÜDY3 ve ÜDY4 belgesi olma üzere dört farklı bölümden oluşur. Yetki belgesi sahibinin yapmış olduğu taşıma muhteviyatına göre istihdam etmelidir. Yani yapmış olduğu taşıma türüne göre üdy belgesi ve ody belgesi sahibi yöneticiyi çalıştırması gerekir.


Orta Düzey Yönetici Belgesi Nedir?

Yine yukarıda belirttiğimiz gibi ticari amaçla yolcu ve eşya taşımacılığı yapan yetki belgesi sahipleri yapmış olduğu taşıma türüne göre ody belgesi sahibi olan orta düzey yönetici bulundurmak zorundadır. Üdy belgelerinde olduğu gibi ody belgelerinde de istihdam etme şekli taşıma modeline göre farklılık göstermektedir. Sosyal Medya